TCA Kimyasal Peeling

Kimyasal “peeling”, birleşik veya birkaç kimyasal ajanın deriye uygulanması ile deride mütenevvi derinliklerde kontrollü hasar oluşturulması ve sağlam tek derinin ortaya çıkmasını hedefleyen ilkeyi yöntemidir. Tca kimyasal peelingde amaç, dernek tabakalarında istenilen derinliğe derecesinde hasar meydana getirmek okunuşu rejenerasyon sırasında yara iyileşmesinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezyonların tedavisini sağlamaktır.

Tca kimyasal peeling

Uygulanan maddenin içeriğine, derişim okunuşu tatbikat yöntemine tutkun olarak epidermise, papiller okunuşu retiküler dermise ölçüsünde penetrasyon gösterebilir. kimyevi peeling uygulamaları penetrasyonun derinliği, oluşturulan hasar okunuşu aktivite derecelerine nazaran yüzeysel, orantı ve derin sürdürmek şartıyla üç grupta toplanır:

Yüzeysel “peeling”

Stratum korneumun soyulması, daha kalın bir kez epidermal derece oluşumunun uyarılması ile düğün yapısının düzeltilmesidir. sathi soymada, trikloroasetik asit TCA %10-25, Jessner’in solüsyonu, alfa hidroksi asit AHA, salisilik hamız okunuşu tretinoin solüsyonu kullanılabilir.

Orta derinlikteki “peeling”

Papiller okunuşu vücut retiküler dermiste harabiyete yolculuk açarak pigment değişikliklerini, hafif-orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini okunuşu içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede ve başkaca aktinik keratoz tedavisinde tesirli olan benzer yöntemdir.

Derin “peeling”

Epidermis, papiller okunuşu retiküler dermiste nekroz ve inflamasyon oluşturarak şiddetli fotoyaşlanmada uygulanan etkili bir yöntemdir.
Orta okunuşu yoğun kimyasal soyma işlemi için; %35-50’lik TCA, Jessner’in solüsyonu ve %35’lik TCA kombinasyonu, %70’lik glikolik asit okunuşu %35’lik TCA kombinasyonu yahut %88’lik fenol kullanılabilir.

Uygulama

Saç bandını takın, çekmece çevresi, burun delikleri ve munsap kenarlarını vazelinleyin. Cildi okşayıcı benzer jelle temizleyip durulayın Ardından alkole batırılmış pamukla silin. Yüzey hangi gibi temizlenmiş ise o derecede asit patetik olacaktır.

Eldivenlerinizi giyin. Tca kimyasal peelingi sırça kâseye dökün ve pamuklu çubukları batırarak alından başlayın, hepsi yüze göz çevresi hariç sürün. Kronometreyi çalıştırın. Çubukları bastırmadan, nazik yüzeyde gezdirin. Yoksa kimi yerleri çok yakmış ve ağırlık kavkı tutturmuş olursunuz.  Bir zaman bittiğinde yüzünüzü karbonatlı suya batırılmış pamukla silin. 3-4 kez pamuk yenileyerek işin silin. Suyla durulayın. Hemen shea butter’ı sürün, bastırmadan iyice yedirin. Bu onarıcı okunuşu nemlendirici hasım olabilir olduğunca yerinde yüze sürün.

Ertesi güne çok gergin, döşenmemiş okunuşu yüzeyinde enikonu ancak muşamba varmış gibi hisle uyanacaksınız. Nemlendirici yağları uygun sürmeye kesilmeme edin. Mimik yerlerinden çatlamaya okunuşu çok ince bir kez tabaka soyulmaya başlayacak. Tıpkı güneş yanıklarında derinin soyulmasına benzeşim aynı kalınlıkta… Sakın bu derileri çekmeyin soymayın! Bol nemlendirici sürüp bırakın. cilt çok hassaslaşacaktır. Pembeleşecektir. Korkmayın. Bunlar 10 güne derecesinde normale dönmeye başlayacak. Sıcaktan, ilgisiz ve rüzgârdan, güneşten ve ışınlarından uzak durun. Yeni çıkacak olan deride lekelenmeler yapabilirsiniz. Bu sebeple sabahları 3 saatte bir 30 spf güneş koruyucuyu yineleyin ve asla sürmeyi unutmayın!